Kask ochronny – Jaki najlepszy? Jaki wybrać? Leave a comment

W licznych zawodach oraz zadaniach należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników i zminimalizować ryzyko ewentualnych urazów, szczególnie głowy. Mogą one być spowodowane między innymi przez takie sytuacje jak:
– spadające przedmioty,
– uderzenia głowy o wystające elementy,
– uderzenia o podłoże,
– porażenia prądem,
– urazy termiczne,
– siły ściskające,
– odpryski metalu i innych również drobnych elementów,
– inne.

Takie rozwiązania z zakresu indywidualnych środków ochronnych powinny spełniać wymagania BHP oraz normy EN 397. Podstawowe wymagania określają tu ognioodporność, amortyzację od pionowych uderzeń, wytrzymałość na przebicia oraz mocowanie na pasek pod brodę.
Należy tu dodać, że odpowiedni profil i kształt kasków oraz hełmów ochronnych powinno zapewniać odpowiednie pole widzenia przy wykonywaniu niezbędnych prac.
Odpowiednią ochronę przed tymi czynnikami zapewniają:
– hełmy,
– kaski,
– kaski z osłoną na twarz,
– czapki ochronne (norma EN 812).
Ważne jest również możliwość ich odpowiedniego dostosowania do potrzeb. Pozwala na to między innymi system regulacji. Wówczas można nosić hełm tył na przód, jeżeli jest to konieczne. Tu można znaleźć przykładowe rozwiązanie: https://magrosbhp.pl/produkt/ardon-kask-wentylowany-helm-budowlany-ochronny-pomaranczowy/.
Kluczowe jest tu odpowiednie dostosowanie rozwiązań do miejsca pracy. To sprawia, że kaski oraz hełmy muszą znaleźć zastosowanie w takich miejscach jak:
– place budowy i budowlane,
– związanych bezpośrednio z urządzeniami służącymi do podnoszenia ładunków, przedmiotów jak dźwigi, oraz przenośniki,
– w stoczniach,
– podczas prac związanych z mostami.
Często takie kaski są wykorzystywane podczas prac drogowych.

Kaski ochronne powinny zostać wyposażone w dostosowany do potrzeb system wentylacji, zapewniający komfortową pracę. Dodatkowo pewnym standardem wśród producentów staje się możliwość dołączenia do nich dodatkowych środków ochrony indywidualnej. Dotyczy to między innymi:
– nauszników,
– okularów,
– gogli,
– specjalnych osłon na twarz.
Takie rozwiązanie posiada https://magrosbhp.pl/produkt/3m-helm-kask-ochronny-peltor-g3000-solaris-wentylowany-bialy/. Zaletą tego modelu jest możliwość przekładania/wyjmowania więźby. Znacząco ułatwia to wykonywanie prac w trudno dostępnych miejscach gdyż można założyć kask tył naprzód. Okres użytkowania takich kasków zależy od czasu wystawienia ich na promieniowanie UV. W pozostałych modelach należy wspierać się zaleceniem producenta.

Czapki przeciwuderzeniowe

Pewną alternatywą dla kasków oraz hełmów są obecnie czapki przeciwuderzeniowe. Część producentów oferuje produkty wzmocnione ABS. W odróżnieniu do wcześniej wspomnianych hełmów i kasków cechujących się normą EN 397, czapki spełniają normę EN 812. Przykład można znaleźć w tym miejscu: https://magrosbhp.pl/produkt/czapka-przeciwuderzeniowa-wzmocniona-abs-ardon-bruno/.
Oznacza to między innymi, że zabezpieczają przed:
– uderzeniami o twarde, nieruchome przedmioty,
– ostrymi krawędziami,
– itp.
Nie gwarantują jednak bezpieczeństwa przed:
– spadającymi ładunkami, szczególnie ze znacznej wysokości,
– przemieszczającymi się w powietrzu.
Mając bardziej delikatną konstrukcję należy przeznaczać je do mniej wymagających zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.