Jak wybrać bezpieczną odzież dla spawaczy? Leave a comment

Wybór odpowiedniej odzieży spawalniczej może pomóc w bezpiecznym wykonywaniu codziennych obowiązków pracowników zajmujących się spawaniem. Każdego dnia takie osoby narażone są na promieniowanie UV oraz bardzo poważne poparzenia. Dlatego też tak istotne jest, aby byli w pełni zabezpieczeni przed niebezpiecznymi czynnikami „od stóp do głów”. 

Jakie normy powinna spełniać odzież dla spawacza? 

Odzież dla spawacza powinna spełniać przede wszystkim normę EN ISO 11611, która identyfikuje zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas wykonywanych czynności przez osobę spawającą i jak musi być wykonana odzież, aby zabezpieczyć użytkownika przed iskrami oraz zminimalizować ryzyko porażenia prądem.

Co wchodzi w skład odzieży dla osoby wykonującej czynności związane ze spawaniem? 

Osoba, która wykonuje czynności związane ze spawaniem powinna mieć zakryte całe ciało tak, aby zabezpieczyć każdy fragment ciała przed poparzeniem. Wygodnym rozwiązaniem może być odpowiednia kurtka oraz spodnie wykonane ze 100% bawełny, które spełniają normę ograniczając dodatkowe elementy na materiale tak, aby zapobiec osadzaniu się opiłków bądź drobnych iskier. 

Zdecydowanie odzież dla spawaczy powinna być wykonana z naturalnych włókien, tym samym omijając materiały syntetyczne. Dlaczego? Z prostego powodu, ponieważ materiał syntetyczny jest łatwopalny i łatwo się topi pod wpływem wysokich temperatur. Dlatego nie jest bezpiecznym materiałem, z którego powinien być wykonany komplet odzieży spawalniczej. Naturalne materiały idealnie nadają się na zapewnienie bezpieczeństwa osobie, która wykonuje spawalnicze czynności, ponieważ nie są łatwopalny i szybko można je ewentualnie zgasić. 

Dodatkowym zabezpieczeniem ciała spawacza powinny być również rękawice spawalnicze, które zabezpieczają ręce przed poparzeniem. Mogą być w wersji krótszej https://magrosbhp.pl/produkt/ardon-kirk-profesjonalne-skorzane-rekawice-spawalnicze-dwoina-rozm11/, jak równiez w wersji dłuższej chroniącej również przedramiona https://magrosbhp.pl/produkt/ardon-effect-rekawice-spawalnicze-dlugie-skorzane-skora-kozia-r-11/

Istotne również jest odpowiednie obuwie spawalnicze, które powinno być wykonane z naturalnej skóry, ponieważ taki materiał jest zdecydowanie odporny na bardzo wysokie temperatury oraz spadające iskry podczas spawania. Bezpieczne obuwie powinno również być wyposażone w stalowe noski tak jak https://magrosbhp.pl/produkt/demar-7555-trzewiki-s3-hro-sr-buty-obuwie-spawalnicze-bezpieczne-40-46/, które ochronią stopy przed upadkiem ciężkich przedmiotów, mogących doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. 

Oferowana przez nas odzież dedykowana spawaczom zdecydowanie powinna spełniać odpowiednie normy i zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również zapewnić komfort pracy. Nie zachowanie ostrożności i do wskazówek związanych z odpowiednim wyposażeniem spawacza może spowodować niebezpieczne skutki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.