Pracownicy wykonujący obowiązki wymagające zastosowanie odzieży ochronnej, powinny być zdecydowanie wyposażeni w najlepsze na rynku materiały, które będą spełniać wszystkie normy, które są potwierdzeniem jakości i bezpieczeństwa. Przede wszystkim każde akcesoria i odzież musi być odpowiednio zakwalifikowania do wykonywania przez pracowników konkretnych czynności. Na wielu stanowiskach fizycznych zgodnie z regulaminem pracy przysługuje przydział odzieży ochronnej oraz akcesoriów, które zabezpieczą pracowników przed szkodliwymi warunkami pracy. Jaką odzież wybrać?
Normy i certyfikaty wymagane dla odzieży ochronnej
Przede wszystkim najważniejszą rzeczą w wyposażeniu pracowników w odzież ochronną jest dobranie odpowiednich ubrań do konkretnych warunków pracy. Jeśli nasi pracownicy wykonują prace w miejscach bardzo ruchliwych lub wymagających zastosowania odzieży odblaskowej powinniśmy wybrać ubrania, które będą spełniać normę EN ISO 20471, która określa wymagania dotyczące widoczności odzieży roboczej. Norma określa również wymagania dotyczące odbijania światła przez elementy odblaskowe, które są umieszczone na odzieży roboczej. Kolejną normą jaką powinny spełniać ubrania ochronne jest EN 1149-3/5, która dotyczy przede wszystkim wymogów związanych z odzieżą przeznaczoną dla pracowników wykonujących czynności związane z pracami elektrycznymi. Odzież chroniąca ciało pracownika wykonującego tego typu obowiązki musi zdecydowanie posiadać właściwości elektrostatyczne oraz rozpraszać wyładowania elektrostatyczne. Kolejną certyfikatem jaki jest wymagany jest norma EN ISO 20345, która dotyczy przede wszystkim obuwia spawalniczego i określa wymogi jakie powinny spełniać buty chroniące stopy pracowników wykonujących obowiązki pracownicze. Norma określa w zależności od charakteru pracy, jakie cechy powinny spełniać buty, które ochronią stopy przed urazem i zabezpieczą je w codziennym wykonywaniu obowiązków. Każdy pracownik powinien mieć odpowiednio dobrane obuwie ochronne do jego zakresu czynności. Obuwie ochronne bardzo często posiada olejoodporne podeszwy oraz są wzmocnione stalowymi podnoskami, które zdecydowanie pomagają ochronić palce u stóp przed jakimkolwiek urazem. Trzewiki, które mają antyprzebiciową podeszwę i wzmocnione podnoski pochodzą z Safety Class S1P. Trzewiki, które mają również podeszwę antyprzebiciową i wzmocnione stalowe podnoski oraz są wodoodporne pochodzą z Safety Class S3, natomiast te obuwie, które jest wykorzystywane do pracy przy elektryce muszą przejść testy i zostać oznaczone znakiem ESD.
To tylko niektóre normy jakie obowiązują w branży BHP. Odzież i akcesoria spełniające kryteria związane z bezpieczeństwem i higieną pracy można również podzielić na kategorie:
- kategoria I – do niej zalicza się przede wszystkim odzież ochronną, która chroni pracowników przed minimalnymi zagrożeniami;
- kategoria II – do niej zalicza się odzież roboczą, która chroni pracowników przed szkodliwym czynnikiem, ale niezagrażającym życiu i niepowodującym trwałego uszczerbku na zdrowiu pracownika;
- kategoria III – do niej zalicza się specjalistyczną odzież roboczą, która chroni przed wszelkimi czynnikami, które mogą spowodować uraz dla pracownika.