Żyjemy w świecie, w którym otoczeni jesteśmy przez różnego rodzaju hałas. Jego poziom, intensywność oraz częstotliwość występowania wpływa poważnie na stan naszego zdrowia, życie, jak również na precyzję wykonywanych czynności. To sprawia, że szczególnie w przypadku zakładów pracy należy zastosować odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej. Te należą do II kategorii. Kwestie ich zastosowania oraz wykorzystania regulują przepisy BHP. Oszczędzanie na takim wyposażeniu może przysporzyć często więcej komplikacji, dlatego należy poważnie podejść do tej kwestii.
Na szczególną uwagę zasługuje poziom hałasu w danym miejscu. Najczęściej do poziomu 35 dB nie dochodzi do uszkodzeń słuchu. Jednak hałas od 35 do 70 dB ma już negatywne skutki, wywołujące zmiany w układzie nerwowym, co może skutkować obniżeniem koncentracji oraz wydajności. Jeszcze poważniejsze komplikacje występują w przypadku, kiedy hałas sięga poziomu 85 dB. Wówczas może dochodzić nawet do poważnych uszkodzeń słuchu. W pracy, jednak poziom hałasu może sięgać wyższych poziomów. Długotrwałe narażenie na hałas skutkuje również problemami ze snem, depresją oraz zdrowiem.
To wymusza zastosowanie różnych rozwiązań. Należy tu jednak uwzględnić:
– miejsce pracy,
– charakter wykonywanych czynności i hałasu,
– czy są wykorzystywane w nich inne środki ochrony indywidualnej (oczu, głowy, twarzy),
– indywidualne potrzeby i predyspozycje pracownika.
Asortyment dostępnych produktów sprawia, że pracodawcy mogą obecnie wybierać spośród:
– zatyczek i stoperów do uszu,
– nauszników i słuchawek wygłuszających/tłumiących hałas,
– nauszniki nakaskowe/nahełm.
Regulacje związane z ochroną słuchu sprawiają, że środki ochrony indywidualnej muszą spełniać wymagania II kategorii i normę EN 352 odpowiednią dla danego rozwiązania.
Zatyczki do uszu
Norma EN 352-2 została przeznaczona dla wkładek do uszu, stoperów oraz zatyczek. Umieszczane w uszach mają za zadanie wytłumić hałas. Można znaleźć szeroki asortyment takich produktów. Wykorzystywane są w przypadku niskiego oraz średniego poziomu hałasu. Część z nich występuje jako pojedyncze sztuki, inne są sprzedawane w parach. Można również znaleźć rozwiązania wraz ze sznurkiem, który zapobiega ich zagubieniu. Przykładem są zatyczki ze sznureczkiem Bilsom 304L. Estetyczne, dyskretne oraz higieniczne są bardzo popularne i najczęściej są one wykorzystywane jako jednorazowe rozwiązania, choć można również spotkać takie wielokrotnego użytkowania. Materiałem do ich produkcji jest najczęściej pianka poliuretanowa lub silikon.
Odpowiednio uformowany kształt sprawia, że są one bezpieczne a w pewnych przypadkach można nadać im bardziej optymalny kształt. Przykładem są stopery do Uszu Honeywell LASER LITE.
Takie stopery i zatyczki można stosować wraz z:
– okularami ochronnymi,
– ochroną dróg oddechowych,
– hełmami i kaskami.
W miejscach, w których wykorzystanie zatyczek i stoperów jest czymś powszechnym warto zainstalować specjalne podajniki. Przykład to https://magrosbhp.pl/produkt/mocne-ubranie-robocze-bluza-spodnie-ardon-vision-komplet-4-2-3-2-2-2-2-2-2-2-3-2-2-2-2-2/, który zapewniają komfort i higienę ich wykorzystania.
Nauszniki ochronne
Pewną alternatywą dla stoperów są słuchawki oraz nauszniki tłumiące hałas. One również zaliczają się do II kategorii indywidualnych środków ochronnych. W ich przypadku powinny one zostać wykonane zgodnie z normą EN 352-1. Odpowiednio dopasowane oraz dostosowane do narządu słuchu powinny obejmować małżowinę uszną użytkownika. Najczęściej stosowane są w miejscach, w których hałas jest długotrwały i uciążliwy. Wówczas sprawdzają się nauszniki ochronne ARDON 4EAR M50.
Istotna jest tu ich budowa oraz konstrukcja, na którą składa się między innymi z:
– muszli (uszczelka wykonana najczęściej z pianki, skutecznie tłumi hałas)
– pałąka łączącego,
– system regulacji,
– część takich słuchawek można swobodnie złożyć.
Ważny jest również sposób noszenia takich systemów, również, dlatego że ma to wpływ na ich skuteczność. Sam pałąk może znajdować się między innymi:
– na głowie,
– z tyłu głowy/na karku,
– przebiegać pod brodą.
Co więcej poszczególne elementy można wymieniać w przypadku ich uszkodzenia, co jest często stosowanym rozwiązaniem. Uszkodzone poduszki, systemy mocujące oraz podtrzymujące nie są w stanie zapewnić odpowiedniej szczelności od hałasu oraz bezpiecznej pracy. Bardziej profesjonalne i zaawansowane rozwiązania, skuteczniej tłumiące hałas, można znaleźć na stronie https://magrosbhp.pl/produkt/3m-peltor-optime-iii-h540a-nauszniki-sluchawki-przeciwhalasowe-h540a/.
Również i słuchawki tłumiące można a nawet należy łączyć z innymi systemami ochrony indywidualnej, jednak utrudniają one wykorzystanie kasków i hełmów ochronnych.
Tym samym przechodzimy do kolejnej propozycji związanej z ochroną słuchu przed hałasem. Dotyczy to specjalnych nakładek na kaski, które cechują się normą EN 352-3. Kwalifikują się tu różnego rodzaju nauszniki, które są mocowane do hełmów/kasków. Te znajdziemy na https://magrosbhp.pl/produkt/3m-peltor-optime-ii-h520p3-nauszniki-nakaskowe-nahelmowe/. Również i one sprawdzają się w środowisku intensywnego hałasu. Zaletą ich wykorzystania jest między innymi możliwość połączenia ich z rozwiązaniami chroniącymi głowę oraz innymi (np. wzroku) pozwalają na komfortową i wydajną pracę.